LOODUSLABORI TEGEVUSTE KOKKUVÕTE – Märts 2025
Märtsikuu Tallinna Endla Lasteaias oli loovuse, looduse ja keskkonnateadlikkuse kuu. Kuu keskseks projektiks oli „Ekraani ja lava imed“, mille eesmärgiks oli tutvustada lastele filmi- ja teatrikunsti aluseid ning arendada laste esinemis-, loov- ja väljendusoskusi. Töötoad ja praktilised tegevused andsid lastele võimaluse ise luua lühifilme ja lavastusi, kogeda koostööd, eneseväljendust ning loodusmotiivide kasutamist laval ja filmis.
Samal ajal oli märts väga tegus ka Looduslabori tegevuste osas. Iga kolmapäev toimusid looduse- ja keskkonnateemalised töötoad vastavalt nädalaplaanile ja infotundide memodele. Tegevused sidusid rohetehnoloogia, aianduse ja loodushoiuga seotud praktilised oskused igapäevaeluga.
Märtsi jooksul viidi koos Looduslabori laste ja juhendajatega ellu mitmeid olulisi praktilisi keskkonnategevusi:
Valmistati ja viimistleti uus mesitaru loodusõppe rikastamiseks ja tolmeldajate tutvustamiseks.
Rajati ja korrastati aiandusalasid:
taaskasutusmaterjalidest valmistati ja viimistleti uued peenrakastid;
vanad aiakastid utiliseeriti ja lammutati keskkonnasäästlikult;
viidi läbi pinnase ja õueala ettevalmistustöid kevadiseks istutamiseks;
koos looduslabori lastega viimistleti ja korrastati õppeaianduse ala
eelmise aasta õue lillepotid jms õue aianduse ettevalmistavad tegevused
Kavandati ja valmistuti kanade ja jäneste saabumiseks: kanamaja ja aedikute planeerimine arutelu ja valik kas tibude inkubaator või kana mamma koos tibudega suvitama otsustati II valiku kasuks
Toimus aktiivne kogukonna kaasamine ja peredele anti esmane info kevadiste talgute ja TEEME ÄRA kampaanias osalemise kohta.
alustati rühmade üleselt kevad külvi ja rohe aknalaudade projektiga.
Märtsi lõpus esitati edukalt:
Rohelise Kooli keskkonnaanalüüs ja lipu taotlus (25. märts);
27.03 viidi lõpule Rahvusvahelisel teatripäeval TEATRIPROJEKT “KAKUKE” ja toimus etendus tervele lasteaiale
KIK projekti vahearuanne, kajastades seniseid tegevusi ja tulemusi.
Märtsikuu tegevused toetusid tihedale koostööle laste, õpetajate, juhendajate ja kogukonnaga ning lõid tugeva aluse kevadisteks loodus- ja aiandustegevusteks.
Märtsi eesmärgid
Keskkonnateadlikkuse tõstmine läbi praktiliste tegevuste.
Rohetehnoloogia töötoad: energiasääst, jäätmete sorteerimine, taaskasutus.
Kevadiste aiatööde ja loomade tulekuks ettevalmistus (mesitaru, kanamaja, jäneseaed).
Kultuuri ja looduse lõimimine teatriprojekti ja emakeelepäeva tegevustes.
Kogukonna ja perede kaasamine.
KIK vahearuande ja Rohelise lipu taotluse esitamine.
🌱 Läbivad teemad ja tegevused
Kevadised aiatööd: külvialade määramine, varustuse kontroll, kompostri korrastus.
Suve kanade ja jäneste tulekuks valmistumine: kanamaja ja jäneseaia plaanide täpsustamine.
Toataimede hooldus ja elurikkus siseruumides ja rühmade ülesed kevad külvid suveks
Keskkonnakäitumise kujundamine: prügi sorteerimine, energiasääst, liikumine looduses.
Kogukonna kaasamine: vanemate osalus talgutel, info jagamine loodusteemadest TEEME ÄRA KAMPAANIAS OSALEMINE ettevalmistus
Arendada laste keskkonnateadlikkust läbi rohetehnoloogia ja energiasäästu töötoad.
Siduda loodus- ja kultuuriteemad teatri ja muusika projektiga.
📗 Rohelise Kooli seosed ja saavutused MÄRTS 2025
Tallinna Endla Lasteaed
Märtsikuu oli Tallinna Endla Lasteaias aktiivne ja tulemuslik Rohelise Kooli väärtuste rakendamise ning KIK projekti eesmärkide täitmise osas. Kuu jooksul viidi ellu mitmeid sisukaid tegevusi, mis toetasid laste keskkonnateadlikkust, õpetajate professionaalset arengut ning kogukonna kaasamist.
25. märtsil esitati Rohelise Kooli keskkonnaanalüüs jaII korda esitatud rohelise kooli kvaliteedi märgise e. lipu taotlus, mille raames analüüsiti kaheksa olulist teemat: jäätmed, energia, loodus ja elurikkus, vesi, toit, transport, tervis ja heaolu. Valmis uus tegevuskava, mis toetab lasteaia jätkusuutlikku arengut.
Kasutati FEE (Foundation for Environmental Education) keskkonnaprogrammide juhendmaterjale ning osaleti rahvusvahelistel veebiseminaridel, mille kaudu tõsteti õpetajate teadlikkust ja toodi õppetöösse uusi keskkonnahariduse praktikaid.
Rakendati keskkonnamänge ja õppematerjale rühmades, sealhulgas lauamäng „Aia saladused“, liikumismäng „Tunne oma toitu“ ning töövihik „Hüljes Pusa“ (6–7-aastastele lastele). Õppetegevused lõimiti igapäevasesse mängulisse õpikeskkonda.
Tutvustati lastele rohetehnoloogia digiplakateid ja kliimamuutuste A2-plakatit, arutleti energia säästmise, keskkonnasõbralike valikute ja kliimamuutuste üle.
Osaleti aktiivselt Rohejahi kampaanias, kus rühmad viisid läbi loodusvaatlusi, sorteerimismänge ning ringmajanduse teemalisi arutelusid.
Võeti osa Puukoorte viktoriinist (tähtaeg 31.03), kus lapsed õppisid puude tundmist ja said looduslabori töövormis uusi kogemusi looduse märkamiseks ja vaatlemiseks.
20. märts – Kevade algus
Rühmades toimusid kevadvaatlused, ilmavaatlused ning loovtööd. Lapsed märkasid looduse muutusi ja alustasid kevadkülve.
22. märts – Rahvusvaheline veepäev
Päeva jooksul keskenduti vee olulisusele elukeskkonnas. Rühmades arutleti vee säästmise viiside üle, mängiti õuemängu „Veejaht“ ning kasutati liustike ja veeringe teemalisi õppematerjale.27. märts – Rahvusvaheline teatripäev
Teatriprojekti „Kakuke“ raames esinesid lapsed loodusteemalise lavastusega kõikidele rühmadele. Lavastus sidus loovuse, koostööoskused ning looduse kujutamise laval.osaleti 28. märts on kliimateemaliste tunnikavade konkursi tähtaeg ja 31.märts on Rohejahi tähtaeg.
osaleti Puukoorte määramise viktoriin (veebis), tähtaeg 31.03.2025, korraldajaks Loodusemees ehk Arne Ader. Alates aprillist muutub võistlusviktoriin harjutusviktoriiniks.
Õppematerjal "Hüljes Pusa töövihik" 6–7aastastele lastele Keskkonnaministeeriumilt ja TÜ Eesti mereinstituudilt. Töövihik on eesti, vene ja inglise keeles, saadaval nii pdf-ina kui võimalik tellida näidiskomplekt paberkandjal (piiratud kogus). Vaata täpsemalt siit.
Toidutaimede seiklusmäng “Tunne oma toitu” ( perega mängimiseks) Mängu eesmärk on tutvuda erinevate toidutaimede ja mõne seenega, mida saame kasvatada oma õppeaedades või hoopis korjata metsast, et hiljem valmistada nendest maitsev toit. Mäng koosneb 8 tegevuspunktist, igaüks saab mängu endale printida, lisaks tuleb juurde otsida ja/või meisterdada eri vahendeid.
Mõlema mängu ja videote autor on Tartu loodusmaja õpetaja Liisgren Pärnsalu.
Õppelauamäng “Aia saladused” (eelkõige lasteaialastele) Mängijatel tuleb luua loodussõbralik aed, kus kasvavad erinevad köögiviljad, marjad ning puuviljad. Kuid üks õige aednik teab ka seda, et loodusrikkas aias vajavad kodu ka erinevad selgrootud ja kahepaiksed. Kõik soovijad saavad ise mängu välja printida ja lõigata.
Kliimaplakat Kliimamuutuste plakat on õppematerjal, mis selgitab ühel joonisel inimtekkeliste kliimamuutuste põhjuseid, muutusi kliimasüsteemis, mõjusid, leevendamise ja kohanemise võimalusi. Plakat on loodud koostöös TÜ teadlase Liisi Jakobsoniga. Loe plakatist pikemalt siin.
Eesti looduse aasta tegijad Looduse aasta tegijate infoplakatid, mida saab näiteks klassi seinale printida. Info on väljas kõigi üheksa aasta tegija kohta – aasta loom, lind, kala, liblikas, orhidee, sammal, seen, puu, muld. Plakateid on kahte eri suurust.
💧 22. märts (sel aastal laupäev) on rahvusvaheline veepäev ja 2025. a teemaks on liustikud ja nende hoidmine ehk Save Our Glaciers (kodulehelt leiab temaatilisi inglise keelseid materjale, sh faktilehe). Igaks juhuks meeldetuletuseks viiteid, näiteid veeteemalistele tegevustele (liustike teemalisi näiteid seal meil vist ei ole) - RK lehel leiate eri materjale (sh Vesirooside rajad), Heade näidete kogumik 2021 ja Heade näidete kogumiku 2023); Tallinna lasteaiad on veepäeva tähistamisest kogunud näiteid Padleti seinale 2023. a siin ja 2024. a siin. Paar viidet ka koolidele: veeteemaline viktoriin (13 küsimust koos 13 selgitusega) Peipsi Koostöö Keskuselt, palju materjale leiab Mondo Maailmakooli lehelt; Veeteemaline õpimapp Keskkonnaametilt (2015. a). Joogivee ohutuse kohta Eestis leiab andmeid Terviseameti lehelt, kust leiab ka viite veekvaliteedi andmebaasile. Ehk teeb ka mõni asjakohane ametkond (Kliimaministeerium, Keskkonnaamet, Keskkonnaagentuur vm) päev puhul pressiteate, artikli, kust saame värskeid andmeid, ülevaateid Eesti kohta.
Seosed KIK projekti eesmärkidega
Märtsi tegevused toetasid Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) projekti põhieesmärke, mis keskendusid kliimamuutuste mõistmisele ning jätkusuutlike harjumuste kujundamisele alushariduses. Olulised aspektid, mida käsitleti:
✅ Kliimamuutused ja ilmastiku muutuste mõju – uisuväljaku hooldus ja lumetööde igapäevategevused ja kaasatus seosed kliima soojenemise mõjude hindamine ja päriselu tegevused.
✅ Ringmajandus ja keskkonnasõbralikud lahendused – kuuse ärasaatmine ja komposteerimine.
✅ Laste teadlikkuse tõstmine jätkusuutlikest harjumustest – mesitaru meisterdamine ja taimede talvine hooldus.
✅ Kogukonna kaasamine keskkonnahoidlikesse tegevustesse – uisuväljaku loomine ja perede kaasamine ohutuse riski ennetuse arvestade talvise õuesoleku eripärasid.
ÕPI AIANDUSE HEAKORD JA TAASTAVAD TEGEVUSED
RÕÕMUTAREKESE KÜLASTUS JA KOGEMUSVAHETUS
ROHE AIANDUS AKNALAUDADEL SEIRE LASTEAIAS
RAHVUSVAHELISE TEATRIPÄEVA TÄHISTAMINE JA TEATRIPROJEKTI ,“KAKUKE” LÕPETAMINE
MESITARU MEISTERDUS JÄTKUS…
LINNUMAJA EHITUSE PROJEKT
JÄTKU TEEMAD JA TEGEVUSED MILLESSE OLEME KAASATUD:
14. aprill 2025 – EESTI ÕUESÕPPEPÄEV
→ Looduses õppimise ja õuesõppe väärtustamine, tegevused õuealal, loodusvaatlused, liikumismängud, aiatööd.
15. aprill 2025 – ÕPPEPÄEV “Puisniitude varjatud elurikkus – samblad ja samblikud”
→ Õpetajate teadlikkuse tõstmine elurikkusest, võimalus materjale ja teadmisi rakendada rühmade õppekäikudes ja looduslabori töötoas.
21. aprill 2025 – FEE Teacher Award konkursi tähtaeg
→ Võimalus esitada õpetajaid tunnustamiseks keskkonnahariduslike tegevuste eest.
22. aprill 2025 – MAA PÄEV
→ Loodushoiule ja keskkonnateadlikkusele pühendatud päev: aiatööd, loodusmängud, prügi koristus, rohesõnumid.
22. aprill – 6. mai 2025 – Ülemaailmsed keskkonnategude päevad – Global Action Days 2025
→ Rohelise Kooli üleskutse – praktilised keskkonnateod, õue- ja aiatööd, kogukonna kaasamine, laste rohesõnumid.
26.–27. aprill 2025 – Energiateemaline häkaton
→ Jälgida tulemusi ja materjale – võimalus ideid kasutada energiateadlikkuse arendamiseks lasteaias.
28. aprill 2025 – RMK Metsaviktoriini tähtaeg
→ Osalemine loodusteemalises viktoriinis, võimalus testida teadmisi Eesti metsadest.
MAI ALGUSE SÜNDMUSED, MILLEGA ETTEVALMISTUS APRILLIS
mai – Linnujämmi luulekonkursi tähtaeg
→ Loodusteemaliste luuletuste loomine rühmades.mai – Joonistuskonkurss “Sport kliimamuutuste tuules” tähtaeg
→ Loodusteemaline loovtöö, joonistused ja arutelud liikumise ja kliima teemadel.mai – Rahvusvaheline õuesõppe päev
→ Õuesõppe tegevused, loodusmatkad, õuesõppe töötoad.mai – Taimetervise päev
→ Rõhuasetus taimede hooldusele, aiandusele, õppeaia tegevustele.
Tallinna Endla Lasteaed – Teadlikud valikud täna, kestlik tulevik homme! 🌍
Kõik tegevused on kajastatud Rohelise Kooli blogis: 📌 https://endlarohelinekool.blogspot.com / #EndlaUisutab, #TallinnaLiikumispealinn, #TervistEdendavLasteaed, #RohelineKool, #AedKusÕitsevadLAPSED
No comments:
Post a Comment