Tallinna Endla Lasteaia uisuväljaku projekt on Eestis unikaalne nähtus munitsipaallasteaedade seas ning tugevalt seotud Tallinna kui liikumise pealinna 2025 visiooniga.
Tallinna Endla Lasteaia uisuplatsi projekt on selgelt osa meie strateegilisest visioonist, mille eesmärk on laiendada liikumiskultuuri tähendust ja võimalusi ka talvetingimustesse. Esmakordselt rakendati projekt 2023/2024. õppeaastal, kuid selleks ajaks oli juba välja kujunenud mitmetasandiline ja läbimõeldud koostööraamistik:
- Tehniline koostöö Rohelise Kooli ja Looduslaboriga, mille eestvedajaks loodusjää meister Andres Mängel, kes tagab ilmastiku olude võimalustest tuleneva tegevuse ning aitab väljakut ohutult ja lapsesõbralikult kujundada.
- Õppekava-alane lõimitud tegevus Tervist Edendavate Lasteaedade (TEL) võrgustikuga, kus liikumisõpetaja Anu Ahven ühendab liikumistunnid aastaringse õuesõppe sisuga – toetades seeläbi nii laste kehalist kui ka sotsiaalset arengut igapäevases praktikas. Omades Uisutreeneri litsentsi ja praktikat olla uiskudel alates kolmandast eluaastast.
- Talvise liikumisõppe sidumine asutuse tegevus- ja arengukavaga, et tagada jätkusuutlikkus ning tugevdada liikumise kui õpitegevuse rolli ka külmal aastaajal.
- Meeskondlik vastutus ja rollijaotus, kuhu kuuluvad: jääväljaku hooldajad, loodusõppe juhendajad, rühmaõpetajad ja abiõpetajad, lapsevanemad ning kogukonnaliikmed – kõik panustamas eesmärgi nimel, et iga laps saaks liikuda, õppida ja rõõmu tunda.
Tegu ei ole ühekordne aktsioon, vaid jätkusuutlik ja korduv iga-aastane algatus, mille eesmärk on kujundada liikumist armastavaid, iseseisvaid ja koostöövõimelisi õppijaid, kelle liikumispäevad ei lõpe esimese lume või jääga – vaid just siis alles algavad.
Ainulaadsus Eesti ja Tallinna haridussüsteemis
Eestis tegutseb 2023. aasta seisuga kokku ligikaudu 560 lasteasutust, neist u 120 Tallinna linna hallatavat lasteaeda. Tallinna Endla Lasteaed on teadaolevalt ainus munitsipaallasteaed kogu Eestis, kus on:
loodud oma territooriumile püsiv uisuväljak,
hooldatud ja kasutatud seda järjepidevalt kahel järjestikusel talvehooajal,
lõimitud see liikumisõpetuse ja õuesõppe osaks,
Õppetegevus ei peatu talvel – see liigub jääle.
Vahendeid kasutatakse taaskasutusest, jääd toodetakse kohapeal ja loodusega arvestades.
- Projekt on kooskõlas Rohelise Kooli ja Tallinna kui Euroopa Liikumispealinna 2025 sihiga.ning ellu viidud kogukondlikult kaasavas formaadis.
Tervise tegu paistab silma madalate kulude, taaskasutuse, kõrge haridusliku väärtuse ja kordusväärtusega. Selle mõju ulatub lasteaia piiridest kaugemale – kogu kogukonnani.
📸 Videod 2024/2025
Kogukonnajuhi video: Gruüne Ott https://www.facebook.com/100001797971202/videos/pcb.1835248897231428/504644276007545?locale=et_EE
Tallinna Endla Lasteaia tegevused on tihedalt seotud nii riiklike kui kohalike arengusuundadega, toetades süsteemselt eesmärki kujundada õnnelik ja liikuv õppija. Eesti Haridusvaldkonna Arengukava 2021–2035 seab keskmesse lapse heaolu ning liikumise igapäevase lõimimise õppetegevusse, rõhutades füüsilise aktiivsuse ja mängu rolli lapse arengus (Haridus- ja Teadusministeerium, 2021). Sama joont toetab ka Koolieelse lasteasutuse riiklik õppekava, mis tunnistab liikumise olulisust lapse tervikliku arengu tugisambana (Riigikogu, 2023).
Tallinna arengustrateegia 2035 kolm läbivat väärtust – Vastutustundlikkus, Avatus ja Uuenduslikkus – peegelduvad otseselt Endla Lasteaia algatustes nagu Uisu Aia liikumisprojekt, kogukondlikud liikumisrajad ja keskkonnateadlikud tegevused. Need projektid arvestavad linna strateegilise suunaga kujundada tervist toetavat, keskkonnasäästlikku ja sidusat linnaruumi, kus lapsed ja pered on kaasatud aktiivselt ühiste väärtuste loomisesse (Tallinna Linnavalitsus, n.d.).
Lisaks on lasteaed aktiivne liige Tervist Edendavate Lasteaedade (TEL) ja Rohelise Kooli võrgustikes, mille fookuses on terviklik lapse areng, looduslähedus ja kogukondlikkus. Need põhimõtted on ka Endla Lasteaia Keskkonnastrateegia 2024–2027 aluseks ning läbivad kõik planeeritavad ja elluviidavad tegevused (Tallinna Endla Lasteaed, 2024; Tervise Arengu Instituut, n.d.).
ja 2024. aasta fookused – Liikumisaasta ning Tallinna kui Euroopa rohepealinna ja liikumispealinna tiitlid – rõhutavad samuti liikumise ja kestlikkuse rolli ühiskondlikus arengus. Endla Lasteaed vastab nendele väärtustele mitte ainult formaalselt, vaid sisuliselt: pakkudes lastele igapäevaselt mitmekesiseid liikumisvõimalusi, kasutades looduslähedasi ja taaskasutusel põhinevaid lahendusi ning kaasates aktiivselt nii peresid kui kogukonda (Tallinna Linnavalitsus, n.d.).
No comments:
Post a Comment