KIK LOODUSLABORI TEGEVUSED TALLINNA ENDLA LASTEAIAS - Kokkuvõte JAANUAR 2025
Looduslabori kokkuvõte Jaanuar 2025.pdf
Jaanuar oli Tallinna Endla Lasteaia Looduslabori jaoks sisukas ja inspireeriv kuu, mille keskmes oli projekt „Liikumise maagia”. Projekti põhieesmärgiks oli keskkonnateadlikkuse ja looduse muutuste mõistmise süvendamine, lõimides KIK Looduslabori ja Rohelise Kooli eesmärgid igapäevastesse tegevustesse. Lisaks arendati laste füüsilisi ja sotsiaalseid oskusi läbi talviste õuetegevuste ning loovate praktiliste töötubade.Jaanuar oli Tallinna Endla Lasteaia Looduslabori jaoks sisukas ja inspireeriv kuu, mille keskmes oli projekt „Liikumise maagia”. Projekti põhieesmärgiks oli keskkonnateadlikkuse ja looduse muutuste mõistmise süvendamine, lõimides KIK Looduslabori ja Rohelise Kooli eesmärgid igapäevastesse tegevustesse. Lisaks arendati laste füüsilisi ja sotsiaalseid oskusi läbi talviste õuetegevuste ning loovate praktiliste töötubade.
Eesmärgid, millele keskendusime
✅ Tõsta laste ja kogukonna teadlikkust kliimamuutustest ja nende mõjust.
✅ Arendada jätkusuutlikke ja keskkonnateadlikke harjumusi.
✅ Soodustada loovust ja innovatsiooni keskkonnategevuste kaudu.
✅ Kaasata kogukonda keskkonnahoidlikesse tegevustesse.
✅ Vähendada ressursside tarbimist ja jäätmeid lasteaia igapäevastes tegevustes.
Kõik tegevused on kajastatud Rohelise Kooli blogis: 📌 https://endlarohelinekool.blogspot.com / #EndlaUisutab, #TallinnaLiikumispealinn, #TervistEdendavLasteaed, #RohelineKool, #AedKusÕitsevadLAPSED
JAANUARI ILMASTIK JA SELLE MÕJU TEGEVUSTELE Kuu jooksul esines heitlikke ilmaolusid, mis mõjutasid õuetegevuste korraldamist. Temperatuuri kõikumised ja vahelduv sula panid proovile uisuväljaku kvaliteedi hoidmise, kuid jäämeister looduslabori juhendaja Andres suutis taastada mitmel korral kvaliteetse jääkihi. Lumeperioodi lühidus võimaldas lastel siiski osa saada lumemängudest ja lumekunstist, tugevdades laste loodustunnetust ja teadlikkust ilmastikumuutustest.
JAANUARIKUU OLULISEMAD TEGEVUSED
Seosed KIK projekti eesmärkidega
Jaanuarikuu tegevused toetasid Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) projekti põhieesmärke, mis keskendusid kliimamuutuste mõistmisele ning jätkusuutlike harjumuste kujundamisele alushariduses. Olulised aspektid, mida käsitleti:
✅ Kliimamuutused ja ilmastiku muutuste mõju – uisuväljaku hooldus ja lumetööde igapäevategevused ja kaasatus seosed kliima soojenemise mõjude hindamine ja päriselu tegevused.
✅ Ringmajandus ja keskkonnasõbralikud lahendused – kuuse ärasaatmine ja komposteerimine.
✅ Laste teadlikkuse tõstmine jätkusuutlikest harjumustest – mesitaru meisterdamine ja taimede talvine hooldus.
✅ Kogukonna kaasamine keskkonnahoidlikesse tegevustesse – uisuväljaku loomine ja perede kaasamine ohutuse riski ennetuse arvestade talvise õuesoleku eripärasid.
LUMEKUNST JA LUMEMÄGI
KANUTI KANN TEATRIPROJEKTI ALGUS
TÖÖTUBA MESITARU MEISTERDUS JA VALMISTUMINE KEVADEKS
0 KORRUSE VALGUSE JA VARJUMÄNGUD JA KESKKONNA KOHANDAMINE
UISUVÄLJAKU TAASTUS ON IGAPÄEVATÖÖ JA KOOSTÖÖ ILMAGA:)
JÄTKU TEEMAD JA TEGEVUSED MILLESSE OLEME KAASATUD:
Eesti raamatu aasta on käimas ja tuletame meelde, et keskkonna- ja loodusteemalisi (nii Eesti autoritelt kui välismaiseid) raamatusoovitusi leiad Padleti seinalt SIIT. See sein ootab täiendusi!
Kellel on käsil mere ja ranniku teema, siis lasteraamatus “Kutsumata külalised Eesti meres” tutvustatakse 12 võõrliiki, vt täpsemalt siit.
🌍 Inimtekkeliste kliimamuutuste plakat ootab kasutamist, sh soovi korral välja printimist. Plakat on mõeldud A2 mõõdus trükkimiseks (saab printida kahele A3 ja kokku liimida). Siit näeb videot, kus TÜ teadur Liisi Jakobson tutvustab plakati kasutamisvõimalusi.
🎨 Aasta orhidee joonistusvõistlus, tähtaeg 15.märts 2025, korraldajateks Eesti Orhideekaitse Klubi ja ajakiri Tähekese. Joonistusi oodatakse 2025 aasta orhideest püramiid-koerakäpast paberil suurusega A5. Vaata täpsemalt siit.
📢 Kordusteade. FEE Lesson plan ehk FEE tunnikavade (sh õppetegevused rühmas) konkurss, selle aasta teemaks on kliima, tähtaeg 28. märts 2025. Tunnikava võib esitada ka eesti keeles
🌱 Soovitused aknalauaaianduseks (materjalid leitavad uuelt kodulehelt “Toit” teema alt): Aasta tagasi salvestatud veebinar "Võrsete võlumaa: käed külge ja pisirohe kasvama" aednik Marit Mäesaarega. Päevad on pikemad ja on viimane aeg aknalaudadele pisirohe kasvama panna. (Ja rääkida lastega/õpilastega sõnade tähendust - milliste taimede puhul räägime tõusmetest, kellel on aga võrsed - veebinaril sai ka selles osas targemaks).
Võrsete kasvatamise juhiseid (Tallinna Ülikooli ELU projekt „Võrsuv võrse“ 2022, mille raames töötati välja juhend ja koondati kokku materjalid, mis oleks abistavaks tööriistaks lasteaiaõpetajatele lastega aastaringselt võrsete kasvatamisel.) Aknalauakurgi kastamine – juhis, vaatluspäevik (2023) Aknalauaherne kasvatamine – juhis, vaatluspäevik (2024) https://pisirohe.ee/tasuta-veebiseminar-toit-aknalaualt/
Tallinna Endla Lasteaed – Teadlikud valikud täna, kestlik tulevik homme! 🌍
No comments:
Post a Comment