LOODUSLABORI TEGEVUSED NOVEMBRIS
Tallinna Endla Lasteaia novembrikuu tegevused tõid esile loovuse, keskkonnateadlikkuse ja väärtuspõhise kasvatuse olulisuse. Tänu Tallinna Strateegiakeskuse algatustele ja Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) toele lõime õpikeskkonna, mis ühendab alushariduse õppekava praktiliste ja loovate projektõppe tegevustega. Need tegevused ei olnud ühekordsed, vaid tähistasid uue, kestlikuma haridusprogrammi algust, mille eesmärk on süvendada igapäevaselt laste keskkonnateadlikkust ja säästva tarbimise harjumusi.
Novembrikuu tegevused tõid lasteaia õpiruumi uut teadmust ja praktilisi oskusi, mis suunasid lapsi ja kogukonda mõistma looduse kaitsmise ja kliimamuutuste leevendamise tähtsust. Jäätmete sorteerimisjaamad, taaskasutusprojektid ja rahvatraditsioonide tähistamised on nüüd osa igapäevasest õppe- ja kasvatustööst. Lapsed õpivad mitte ainult loodust hoidma, vaid ka vastutustundlikult tarbima, materjale taaskasutama ja enda ökoloogilist jalajälge vähendama.
Kõik tegevused, nagu jäätmete sorteerimisjaamade kasutamine igas rühmas, valguspidu, maskide meisterdamine ja mesinduse tundmaõppimine, on osa laiemast eesmärgist kasvatada teadlik põlvkond, kes mõistab oma vastutust looduse ja kogukonna ees.
KIK Looduslabori eesmärgid, mille keskmes on kliimamuutuste teadvustamine ja rohetehnoloogiate tutvustamine, on nüüd täielikult lõimitud lasteaia igapäevaellu. Lapsed saavad praktilist keskkonnaharidust, mis suunab neid tegema teadlikke ja vastutustundlikke valikuid.
1. Keskkonnateadlikkuse Süvendamine
Tegevus: Jäätmete sorteerimisjaamad on igas rühmas pidevalt kasutuses, pakkudes lastele praktilisi kogemusi jäätmeringluses.
Õppetund: Lapsed õpivad läbi mängulise ja praktilise tegevuse mõistma, kuidas jäätmete sorteerimine aitab vähendada nende mõju looduskeskkonnale.
2. Säästliku Mõtlemise Kujundamine
Tegevus: Valguspidu, Mardipäev ja Kadripäev andsid lastele võimaluse kasutada loomingulistel eesmärkidel taaskasutusmaterjale.
Tulemus: Lapsed õppisid olemasolevaid ressursse uuesti kasutama, arendades samal ajal loovust ja vähendades tarbimist.
3. Traditsioonide ja Loodushoiu Lõimimine
Tegevus: Rahvakalendri tähtpäevade tähistamine, nagu Mardipäev ja Kadripäev, lõimis rahvuskultuuri ja loovuse loodussõbralike väärtustega.
Sotsiaalne Õigus: Laste Päev 20 november andis võimaluse teemapüstituseks meie keskkonnateadlikkuse ja sotsiaalse õiglustunde üle , pakkudes lastele võimalust arutleda vastutuses ja hoolivusest nii nagu meie seda igapäevaselt tajume või mõistame.
4. Praktiliste Oskuste Arendamine
Mesindus: Lapsed õppisid mesilaste tähtsust elurikkuse ja toiduahela säilitamisel.
Loovus: Valguspidu ja varjumängud õpetasid lastele, kuidas säästlikult kasutada olemasolevaid ressursse loomingulistel eesmärkidel.
Jäätmeringlus ja Vastutustundlik Eluviis
Jäätmete sorteerimisjaamad, loovprojektid ja taaskasutuse põhimõtted on nüüd osa meie igapäevasest õpikeskkonnast:
Prügisorteerimine: Iga rühm kasutab aktiivselt jäätmete sorteerimisjaamu, õppides samal ajal jäätmeringluse tähtsust.
Taaskasutus: Loovprojektid jätkavad laste ressursisäästu ja keskkonnateadlikkuse kasvatamist.
Vastutustunne: Kõik novembrikuu tegevused aitasid lastel kujundada harjumusi, mis toetavad loodussõbralikku ja jätkusuutlikku elustiili.
Koostöö ja Inspiratsioon
Tallinna Endla Lasteaed tänab südamest Tallinna Strateegiakeskust ja KIK meedet, mis võimaldasid ellu viia inspireerivaid ja praktilisi projekte. Need algatused on rikastanud meie igapäevast õpikeskkonda ja loonud aluse kestlikule ja hoolivale tulevikule. Perede ja kogukonna kaasamine on tugevdanud väärtuspõhist kasvatust ja keskkonnateadlikkust.
Kestlik Tulevik Algab Siit
Tallinna Endla Lasteaed jätkab teekonda väiksema jalajäljega maailmas. Meie eesmärk on kasvatada põlvkond, kes väärtustab loodust, kasutab ressursse teadlikult ja tegutseb rohelisema tuleviku nimel. Novembrikuu algatused loovad tugeva aluse, et edasi minna, arendades haridust, mis on suunatud kestlikkusele ja teadlikkusele.
„Iga tegevus, olgu see väike või suur, on samm kestlikuma maailma poole.“
Kõik novembrikuu lood ja teod on kajastatud Rohelise Kooli blogis: https://endlarohelinekool.blogspot.com/
OLULISEMAD TEGEVUSED NOVEMBRIS
TEGEVUSTE SEOSED JA TULEMUSNÄITAJAD
KIK Looduslabor ja Rohelise Kooli eesmärgid:
Tallinna Endla Lasteaia Novembrikuu Keskkonnategevuste Kokkuvõte: Väärtuste ja Õpiruumi Lõimimine
Tallinna Endla Lasteaia novembrikuu tegevused olid eriline samm edasi väärtuspõhise kasvatuse, lõimitud projektõppe ja keskkonnateadlikkuse edendamisel. Tänu Tallinna Strateegiakeskuse algatustele ja KIK Looduslabori projektile oli võimalik luua ruum, kus lapsed saavad õppida, kasvada ja hoolida loodusest läbi mängulise ja praktilise õppe. Läbi rahvuskultuuriliste traditsioonide, loovuse ja kogukonna kaasamise pakkusime lastele unustamatuid kogemusi.
Tegevused, Nende Seosed ja Õppetulemused
1. Valguspidu ja Varjumängud (05.11.2024)
Õpiruumi seosed: Kunsti- ja loovuspädevuse arendamine, keskkonnakogemuse rikastamine.
Kirjeldus: Lapsed meisterdasid taaskasutatud materjalidest valgusallikaid, mis tutvustasid säästliku tarbimise ja valguse tähtsust looduses. Õhtu lõppes kogukonna ühise kontserdiga.
Tulemused: Lapsed õppisid nägema ilu lihtsates ressurssides, 76 last ja 89 pereliiget lõid üle 50 valgusinstallatsiooni.
2. Aasta Linnu Teematund: Kägu (06.11.2024)
Õpiruumi seosed: Looduse ja teadusliku mõtlemise arendamine, elurikkuse väärtustamine.
Kirjeldus: Kägu elu tundmaõppimine koos interaktiivsete Smart-tahvli mängudega aitas lastel mõista lindude ökoloogilist tähtsust.
Tulemused: 84 last ja 15 õpetajat arendasid ökoloogilist teadlikkust, luues visuaalse loo „Käo elu“.
3. Mardipäev ja Kadripäev (11.11 ja 25.11.2024)
Õpiruumi seosed: Kultuuri- ja ajalootundlikkuse edendamine, loovuse ja koostööoskuste arendamine.
Kirjeldus: Lapsed meisterdasid taaskasutatud materjalidest maske ja osalesid rollimängudes, õppides rahvakalendri traditsioone.
Tulemused: Valmis üle 70 taaskasutatud maski ja kostüümi. Lapsed väärtustasid kultuuripärandit ja loovust, kaasatud oli 147 last ja 125 pereliiget.
4. Maailma Mesinike Päev (15.11.2024)
Õpiruumi seosed: Loodusõpetuse ja käelise tegevuse integreerimine, elurikkuse mõistmine.
Kirjeldus: Mesinduse töötoas valmis kevadeks ette mesitaru. Lapsed õppisid mesilaste tähtsust elurikkuse säilitamisel ja toiduahelas.
Tulemused: Kujunes arusaam looduse ja inimeste vastastikusest sõltuvusest. Osales 35 last ja 10 õpetajat.
5. Lastepäev ja Õiguste Kuu (20.11.2024)
Õpiruumi seosed: Sotsiaalse ja emotsionaalse pädevuse arendamine, lapse õiguste tutvustamine.
Kirjeldus: Lapsed lõid „õiguste puu“, kus iga oks tähistas lapse õigust, näiteks turvalisus ja austus. Päeva lõpetas arutelu filmi „Kibe šokolaad“ põhjal.
Tulemused: Lapsed tõid esile 25 lapse õigust. Tegevustes osales 80 last ja 20 õpetajat.
6. Prügisorteerimisjaamad (27.11.2024)
Õpiruumi seosed: Praktilise õppe ja loodusteadlikkuse integreerimine, vastutustunde arendamine.
Kirjeldus: Uued ratastel jäätmete sorteerimisjaamad paigutati rühmadesse, kus lapsed koostasid piktogrammid ja õppisid sorteerimist mänguliselt.
Tulemused: Sorterimisjaamad võeti igapäevasesse kasutusse. 85 last ja 20 õpetajat õppisid jäätmete liigiti kogumist.
Peamised Õpitulemused ja Mõju
Keskkonnateadlikkus ja praktilised oskused:
Lapsed õppisid säästlikku tarbimist ja jäätmete sorteerimist praktiliselt, sidudes need igapäevaste tegevustega.Loovus ja kultuuripärandi väärtustamine:
Rahvakalendri tähtpäevade tähistamine ja loovad projektid aitasid lastel mõista oma kultuuri ja traditsioonide sidet loodusega.Kogukonna kaasamine:
Vanemate ja kogukonna aktiivne osalus lõi ühtse keskkonnahoidu väärtustava koostöökeskkonna.Lõimitud õpe alushariduse õppekavaga:
Tegevused lõimusid väärtuspõhise kasvatuse ja KIK Looduslabori eesmärkidega, pakkudes lastele terviklikku õpikogemust.
Tänu ja Inspiratsioon
Tallinna Endla Lasteaed tänab südamest Tallinna Strateegiakeskust ja KIK meedet, mis võimaldas meil rakendada inspireerivaid ja praktilisi projekte. Läbi nende algatuste oleme loonud kasvuruumi, kus lapsed saavad kujuneda teadlikeks ja hoolivateks kodanikeks.
Novembrikuu keskne sõnum: „Iga tegevus on samm kestlikuma ja teadlikuma tuleviku poole!“
Kõik meie looduse ja väärtuskasvatuse tegevused on iga kuu kajastatud Rohelise Kooli blogis ning Endla Aia siselehes. Jätkame ka edaspidi uute ja inspireerivate algatustega, mis rikastavad meie laste kogemusi ja loovad sidemeid kogukonna ja loodusega.
Edasi kavandame Novembrikuu tegevusi, mis pakuvad lastele võimalust pühenduda hingedeajale, arendada teadlikkust oma õigustest ja kasutada loovust, et luua pimedal ajal helge ja tervislik keskkond. Jätkame ka kevadiste projektide ettevalmistust, et tuua järgmise aasta õuealadele uusi ja looduslähedasi elemente, mis rikastavad laste õpikogemust ning toetavad keskkonnateadlikkust ja vastutustunde arengut.
No comments:
Post a Comment