Saturday, October 12, 2024

KESKKONNATEGEVUSKAVA JA KIK LOODUSLABORI TEGEVUSTE KOKKUVÕTE September 2024

 KESKKONNATEGEVUSKAVA JA KIK LOODUSLABORI TEGEVUSTE KOKKUVÕTE 

September 2024

Septembrikuu oli Looduslabori jaoks aktiivne ja inspireeriv periood, mil alustasime uut hooaega eesmärgiga süvendada laste loodusteadlikkust ja arendada käelisi oskusi. Meie aastased eesmärgid keskenduvad looduse avastamisele, praktiliste kogemuste pakkumisele ja keskkonnateadlikkuse tõstmisele, valmistudes ühtlasi kevadisteks aiandustegevusteks. Sügis-talvised tegevused on suunatud lasteaia õueala rikastamisele ning lastele reaalsete looduskogemuste pakkumisele, sidudes praktilise õppimise päriseluliste tegevustega. 

Endla Lasteaia kuu projekt: "Neli aastaaega helides ja piltides", kus siis  keskkonnategevused ja Looduslabori projektid suunatud laste loodusteadlikkuse ja keskkonnahoiu arendamisele. Kuu jooksul toimunud tegevused lõimisid Rohelise Kooli ja KIK Looduslabori eesmärke, arendades laste loovust, teadmisi ja praktilisi oskusi looduses toimuvate muutuste osas. Lisaks tugevdasid need kogukonna koostööd ja kaasasid perekondi jätkusuutlikku eluviisi toetavatesse tegevustesse.

EESMÄRGID:

  1. Keskkonnateadlikkuse tõstmine: Õppida tundma looduse muutusi ja bioloogilist mitmekesisust läbi aastaaegade, rakendades säästva tarbimise ja rohetehnoloogia põhimõtteid.

  2. Rohelise Kooli 12 teema rakendamine: Õueala, toit, vesi, energia, jäätmed ja transport olid kõik kesksed teemad, mida septembrikuu jooksul käsitleti.

  3. Kogukonna ja perede kaasamine: Luua tihedam side looduse ja kogukonna vahel, kaasates peresid ühisüritustesse ja rohetegevustesse.

  4. Praktiline õpe ja loovus: Arendada laste praktilisi oskusi ja loovust läbi looduses õppimise ja loovtegevuste, mis põhinevad looduslikel materjalidel.

Olulisemad tegevused SEPTEMBRIS Esimene avatud tund septembris ja ületas igati meie ootused – huvi ja osavõtt olid väga aktiivsed. Septembri jooksul oleme koos lastega avastanud lasteaia AIAS erinevaid taimeliike, meisterdanud loodusest inspireeritud esemeid tegutsenud koos VANAVANEMATEGA ning pidanud LASTEAIA SÜNNIPÄEVA, tutvunud MESINDUSE põhitõdedega, pakkudes lastele mitmekesiseid ja praktilisi kogemusi. Suuremate lastega oleme olnud partneriks rühmaõpetajatele LOOMAAIA ja LOODUSMUUSEUMI retkedel, mis aitasid rikastada meie õppeprotsessi ja andsid lastele väärtuslikke loodusega suhestumise kogemusi. Võtsime osa ka Botaanikaaia perepäevast, kus osalesime Leo vanaema  IMBI PAJU raamatu „KADRIORU AEDNIK“ tutvustusel ja illustraatori LIINA MAADLA töötoas. Koostöös liikumisõpetaja Anu ja Andresega täiendasime lasteaia TASAKAALURADA ja JÄNDRIKU RONILAT ning lisasime laste soovil KÕLKUMISKÖIED MAJA TAHA. Uued lustimise võimalused toetavad meie eesmärki pakkuda lastele liikumist ja loovust soodustavat keskkonda.

KUUPÄEV

TEGEVUS

SEOS ROHELISE KOOLI JA ROHEPEALINNA EESMÄRKIDEGA

SEOS ENDLA ÕPPEKAVA JA KIK LOODUSLABORIGA

ARV

02.09.24

Tarkusepäeva tähistamine

Kogukond ja õppeaasta algus: Looduse ja aastaaegade tutvustamine.

Aastaaegade tutvustus muusika ja kunstiga. Rohelise Kooli teemad: Kogukond, elurikkus, loovus.

73 last, 27 õpetajat

04.09.24

Looduslabor: Liigirikkus aias

Elurikkus ja loodus: Aia liigirikkuse ja suvemärkide avastamine.

Õppetegevus aias, looduse mitmekesisuse tundmaõppimine. Rohelise Kooli teemad: Elurikkus, õueala.

36 last, 8 õpetajat

11.09.24

Looduslabor: Kastanite ja tõrude loovtöö

Loovus ja materjalide taaskasutus: Looduslike materjalide kasutamine meisterdamises.

Kastanitest ja tõrudest loovtööde tegemine, loovuse arendamine. Rohelise Kooli teemad: Jäätmed, õueala.

26 last, 5 õpetajat

12.09.24

Lasteaia sünnipäev ja Vanavanemate päev

Toit ja jätkusuutlikkus: Mahetoidu ja kohaliku toidu tutvustamine.

Sügise helide ja maitsete tundmaõppimine, rannamängude ala avamine, laste etteasted. Rohelise Kooli teemad: Toit, loovus, kogukond.

78 last, 103 vanemat, 27 õpetajat

14.09.24

Loomaaia külastus

Bioloogiline mitmekesisus: Loomade ja elupaikade tundmaõppimine.

Loomade kohanemine aastaaegade vahetumisega. Rohelise Kooli teemad: Elurikkus, transport (ühistransport).

30 last, 10 õpetajat

18.09.24

Looduslabor: Meepäev ja meetaru meisterdamine

Bioloogiline mitmekesisus ja mesindus: Mesinduse ja mee tootmise tutvustamine.

Mesinduse alustamine ja meetaru meisterdamine. Rohelise Kooli teemad: Toit, elurikkus.

26 last, 3 õpetajat

20.09.24

Õppekäik Tuviparki ja looduskunstide töötuba

Loodus ja tervis: Looduslikest materjalidest kunstiteoste loomine.

Aastaaegadest inspireeritud loovus, tervis ja liikumine. Rohelise Kooli teemad: Õueala, loovus.

24 last, 4 õpetajat

21.09.24

Maailmakoristuspäev ja Rahupäev

Jäätmed ja kogukond: Jäätmete sorteerimine ja kogukonna kaasamine.

Looduskaitsesse panustamine ja kogukonnatöö. Rohelise Kooli teemad: Jäätmed, kogukond.

82 last, 20 õpetajat

22.09.24

Sügise algus ja Autovaba päev

Transport ja keskkonnateadlikkus: Autovaba päeva propageerimine ja liikumine jalgsi/rattaga.

Sügise helide ja värvide avastamine linnakeskkonnas. Rohelise Kooli teemad: Transport, tervis.

84 last, 41 vanemat, 22 õpetajat

25.09.24

Looduslabor: Aktiivõppe alade kaasajastamine

Õueala ja aktiivõpe: Uute mängualade loomine ja testimine.

Uute õuealade arendamine ja liikumismängude loomine. Rohelise Kooli teemad: Õueala, tervis.

42 last, 8 õpetajat

28.09.24

Botaanikaaia külastus ja Kadrioru AEDNIK raamatu esitlus

Bioloogiline mitmekesisus ja kultuur: Sügistaimed ja kultuuripärand. Illustraatori töötuba “Kollaaz”

Sügise helide ja värvide avastamine abistatud keskkonnas liigi erinevused. Rohelise Kooli teemad: Elurikkus, Loovus kultuur.

12 last, 6 õpetajat, 9 vanemat

30.09.24

Sügisandide näitus ja virtuaalne näitus

Loovus ja looduse kasutamine: Kunstiteosed sügisandidest.

Aastaaegade helide ja värvide kajastamine loovtöödes. Rohelise Kooli teemad: Loovus, toit.

42 last, 63 vanemat, 27 õpetajat

TEGEVUSTE SEOSED JA TULEMUSNÄITAJAD

KIK Looduslabor ja Rohelise Kooli eesmärgid:

  • Keskkonnateadlikkus: Lapsed õppisid säästvat tarbimist, sealhulgas vee ja energia säästmist, jäätmete sorteerimist ja kompostimist. Õppekäikude ja töötubade kaudu arendati nende teadlikkust bioloogilisest mitmekesisusest ja loodushoiust.

  • Loovus ja loodus: Iga nädal toimusid kunstitegevused, mis keskendusid looduse ilu väljendamisele läbi loovuse. Loodusmaterjalide kasutamine aitas lastel looduse ja aastaaegade muutusi paremini mõista.

  • Kogukonna kaasamine: Vanavanemate päev, sügise pidulaud ja sügisandide näitus kaasasid lapsevanemaid ja peresid, tõstes nende teadlikkust loodusest ja selle kaitsest.

KIK Projekti Tulemusnäitajad:

  • Looduslabori töötoad ja tegevused: Septembris toimus neli looduslabori töötuba, kus osalesid lapsed, vanemad ja õpetajad. Kokku osales septembrikuistes tegevustes 500 inimest.

  • Keskkonnaalased õppekäigud: Loomaaia, botaanikaaia, loodusmuuseumi ja Tuvipargi külastused võimaldasid lastel ja peredel õppida looduse mitmekesisust, keskkonnahoiu olulisust ning loodusressursside säästvat kasutamist. Kokku osales nendel õppekäikudel 120 last ja täiskasvanut, pakkudes praktilisi ja väärtuslikke keskkonnakogemusi.

  • Kogukonnaüritused: Vanavanemate päev ja sügise pidulaud olid suurepärased üritused, kus osalesid kokku 240 inimest. Need üritused keskendusid kohalike toidutraditsioonide tutvustamisele, tervislikule toitumisele ja kogukonna ühendamisele, luues seoseid vanavanemate pärandi ja looduskasvatuse vahel.

Rohelise Kooli Eesmärgid:

  • Looduse ja kogukonna tähtsustamine: Kõik septembri jooksul läbiviidud tegevused keskendusid looduse ja keskkonna teadlikkuse kasvatamisele, loovuse arendamisele ning praktiliste oskuste omandamisele. Ühiselt läbiviidud üritused ja töötoad pakkusid lastele ja peredele tugevat sidet looduse ja aastaaegadega ning tõid esile keskkonnasõbralikke eluviise.

  • Keskkonnategevuste süsteemne jälgimine: Septembris viidi läbi Rohelise Kooli süsteemi hoidmise tegevused, sealhulgas rohetiimi koosolekud, osalemine Rohelise Kooli veebinaridel ning keskkonnategevuste ja kokkulepete ülevaatamine.

  • Rohetehnoloogia ja säästlik liikumine: Septembrikuus rõhutati ka keskkonnasõbralikke transpordilahendusi, sealhulgas jalutuskäike loodusmuuseumi ja Tuviparki ning ühistranspordi kasutamist loomaaia külastusel. Vilistlane Raimond ja tema pere, kes saabusid lasteaia sünnipäevapeole rongiga, andsid eeskuju säästlikust liikumisviisist, mis on kooskõlas Rohelise Kooli ja KIK projekti eesmärkidega.

Septembri Looduslabori ja Projekti Seosed Õppekava ja KIK Eesmärkidega

Septembrikuu projekt "Neli aastaaega helides ja piltides" oli tihedalt seotud lasteaia õppekava ja KIK Looduslabori eesmärkidega. Õppekava rõhutas loodushoidu, loovust ja praktilisi oskusi, samal ajal kui KIK Looduslabori projekt keskendus laste keskkonnateadlikkuse tõstmisele ning säästva arengu ja rohetehnoloogia põhimõtete juurutamisele.

  1. Loodusõpetus ja loovus: Laste tegevused olid suunatud looduse tundmaõppimisele ja selle väljendamisele läbi kunsti ja muusika. Kasutati sügise helisid ja värve, loodi kunstiteoseid ning arendati loovust, samal ajal õppides looduse muutusi ja nende mõju igapäevaelule.

  2. Õueõpe ja aktiivõppe alade arendamine: Lapsed said praktilisi kogemusi looduse tundmaõppimisel läbi õueala arendamise ja liikumismängude loomise. Looduslabori töötoad ja aktiivsed tegevused aias toetasid looduslikku õuesõpet ja praktiliste oskuste arendamist.

  3. Rohetehnoloogia ja looduse ressursid: Jäätmete sorteerimise ja kompostimise töötoad tutvustasid lastele ja peredele säästva tarbimise ja ressursside uuesti kasutamise põhimõtteid. Lapsed õppisid, kuidas loodusressursse säästvalt kasutada ja jäätmeid ringlusse võtta, mis tugevdas nende keskkonnateadlikkust.

SEPTEMBRIKUU TEGEVUSTE LÜHIKIRJELDUSED


1. Tarkusepäeva tähistamine (01.09.2024)

  • Tegevuse kirjeldus: Uue õppeaasta avamine, kus tutvustati lastele läbi muusika ja kunsti nelja aastaaega. Lapsed ja vanemad osalesid loovtegevustes, luues sügisest inspireeritud esemeid.

  • Seos KIK projektiga: Keskkonnateadlikkuse tõstmine ja aastaaegade tähistamine looduse kaudu.

  • Rohelise Kooli eesmärk: Kogukonna kaasamine ja koostöö, looduslike protsesside mõistmine loovuse kaudu.

Fotograaf: Teet Raik


2. Looduslabor: Liigirikkus aias (04.09.2024)

  • Tegevuse kirjeldus: Lapsed tutvusid meie lasteaia aia liigirikkusega, otsisid suvemärke ja avastasid taimi ning putukaid. Meisterdati looduslikest materjalidest järjehoidjaid, et kajastada aia mitmekesisust.

  • Seos KIK projektiga: Looduse ja liigirikkuse tähtsustamine, aias avastamise kaudu loodusteadlikkuse tõstmine.

  • Rohelise Kooli eesmärk: Loodusvaatlused ja keskkonnateadlikkus, praktilised õppetegevused õues.

Fotograaf: Teet Raik



3. Looduslabor: Kastanitest ja tõrudest loovmeisterdus (11.09.2024)

  • Tegevuse kirjeldus: Lapsed kasutasid looduslikke materjale, nagu kastanid ja tõrud, et meisterdada loomakesi või ehteid. Kasutati uusi töövõtteid, nagu naasklite kasutamine, et arendada käelist osavust ja loovust.

  • Seos KIK projektiga: Looduslike materjalide kasutamine ja praktiliste töövõtete õppimine, loovuse arendamine.

  • Rohelise Kooli eesmärk: Loodusmaterjalide kasutamine loovtöödes ja keskkonnateadlikkuse edendamine.

Foto: Andres Mängel



4. Lasteaia sünnipäevapidu ja vanavanemate päev (12.09.2024)

  • Tegevuse kirjeldus: Endla lasteaed tähistas oma 72. sünnipäeva koos laste ja nende vanavanematega. Muusikaõpetaja Kersti Kuuse juhendamisel toimusid laste etteasted, kus esitati laule sügise teemadel. Raimond Melomaan ja tema pere esitasid vanavanemate nooruspõlve muusikat. Samuti avati sooja ilmaga lasteaias rannamängude ala liikumisõpetaja Anu eestvedamisel. Ühislauale toodi sügisandidest valmistatud roogasid, mille valmistamisel osalesid vanavanemad, lapsed ja pered.

  • Seos KIK projektiga: Kohaliku toidu tutvustamine ja keskkonnasäästlik liiklemine, kuna kesklinna asukoht ei võimalda ülemajalisel sündmusel arkimist ja nt melomaan Raimond saabus perega koos Kadrinast rongiga

  • Rohelise Kooli eesmärk: Jätkusuutlik toitumine ja kohalik toidutootmine, kogukonna ja perede kaasamine.

Fotograaf: Teet Raik


5. Looduslabor: Meepäev ja meetaru meisterdamine (18.09.2024)

  • Tegevuse kirjeldus: Lapsed said teada mesinduse ja mee tootmise kohta ning alustasid meetaru meisterdamist, mille kaudu valmistuti kevadiseks mesilaste majutamiseks. Samuti arutleti mesilaste rolli üle looduses ja toidutootmises.

  • Seos KIK projektiga: Mesinduse ja loodusliku mitmekesisuse teadlikkuse tõstmine, kohaliku toidu tootmise väärtustamine.

  • Rohelise Kooli eesmärk: Bioloogilise mitmekesisuse ja kohaliku toidu tähtsuse tutvustamine, loovuse ja käeliste oskuste arendamine läbi praktiliste tegevuste.


Foto: Andres Mängel


6. Looduslabor: Aktiivõppe alade kaasajastamine (25.09.2024)

  • Tegevuse kirjeldus: Lapsed osalesid lasteaia õueala aktiivõppe alade kaasajastamiseks, mille käigus paigaldati ja testiti uusi mängualasid, sealhulgas kõlkumisköied ja tasakaalulint. Loodud alad pakkusid lastele uusi võimalusi füüsiliseks aktiivsuseks ja loovaks mänguks.

  • Seos KIK projektiga: Keskkonnateadlikkuse tõstmine ja õueala mitmekesistamine, et edendada laste füüsilist aktiivsust ja loovust looduses.

  • Rohelise Kooli eesmärk: Laste õuesõppe arendamine, tervise ja heaolu edendamine ning keskkonnasõbraliku õueala loomine.

Foto: Kadi Martinson


7. Õppekäik Loomaaeda ja Loodusmuuseumisse 

  • Tegevuse kirjeldus: Lapsed osalesid Linnaruumi teiste looduskeskkonda külastus retkedel, kus nad said suhestuda nii loomade, kui ka metsa saaduste ohtlikuse ja riskikäitumisega, mis juhtub nt kui sa seeni ei tunne või mis juhtub kui metsiku loomaga silmitsi satud… ehk siis “Metsik elu” toimetuleku oskus looduse väärtustamist ning pakkusid võimalust sügiseste muutuste kogemiseks looduses ja keskkonnas.

  • Seos KIK projektiga: Loodusressursside säästlik kasutamine ja õppekäikude kaudu kaudu loodusega suhestumine.

  • Rohelise Kooli eesmärk: Keskkonnateadlikkuse arendamine,linna liikluses mõistliku liiklusvahendi valimine ja turvalisus nii metsas kui linnas algab teadlikkusest ja loodusressursside väärtustamine.

Foto: Andres Mängel

8. Maailmakoristuspäev ja rahupäev (21.09.2024)

  • Tegevuse kirjeldus: Lasteaed osales ülemaailmsel Maailmakoristuspäeval, kus heakorra nädala jooksul  lapsed ja õpetajad puhastasid lasteaia õueala ning tuletasid meelde jäätmete sorteerimise olulisust ning vaatasid õpiruumis jäätmete ladustamise tingimused rühmas, kui õuealal üle (lisa prügi mahutite paigaldus) jäätmeid. Ürituse raames arutleti ka rahu ja looduse hoidmise tähtsuse üle.

  • Seos KIK projektiga: Jäätmete sorteerimise ja keskkonnahoiu edendamine, kogukonna kaasamine looduskaitsesse.

  • Rohelise Kooli eesmärk: Jäätmete vähendamine ja vastutustundliku keskkonnahoiu propageerimine.

Fotograaf: Teet Raik



9. Sügise algus ja Autovaba päev (22.09.2024)

  • Tegevuse kirjeldus: Lapsed ja pered tähistasid sügise algust jalgrattasõidu ja jalutuskäiguga, et propageerida keskkonnasõbralikku ja tervislikku liikumisviisi. Üritus rõhutas autovaba liikumise eeliseid ja looduse hoidmist.

  • Seos KIK projektiga: Autovaba päeva propageerimine ja keskkonnasõbraliku liikumise toetamine, et vähendada ökoloogilist jalajälge.

  • Rohelise Kooli eesmärk: Tervislike ja loodussõbralike eluviiside edendamine kogukonnas.

Foto: Grüüne Ott

10. Botaanikaaia külastus ja Kadrioru AIA raamatu esitlus (28.09.2024)

  • Tegevuse kirjeldus: Lapsed külastasid Tallinna Botaanikaaeda, kus nad õppisid tundma  n.ö abistatud keskkonna liigi erisusi meie kliimas ja soojuse tähtsus looduses. Lisaks osalesid nad Kadrioru AEDNIK raamatu esitluses, mis tutvustas looduse, traditsioonide ja kultuuri vahelisi seoseid ning said osa raamatu Illustraatori loomingulisest kunsti töötoast tehes ise Kollaaži, siin sõlmiti ka edasised koostöö lepped autori ja illustratoriga, kes on Endla õpiruumi vanaemad, november/detsember 2024 tuuakse sarnane õpisündmus Endla õpiruumi ühisesse teema hommikusse.

  • Seos KIK projektiga: Bioloogilise mitmekesisuse ja kultuuri tähtsustamine, sügiseste taimede ja loodusnähtuste uurimine.

  • Rohelise Kooli eesmärk: Loodusteadlikkuse ja kultuurilise pärandi väärtustamine, bioloogilise mitmekesisuse tundmine.

Foto: Tallinna botaanikaaias esitleti Imbi Paju uut lasteraamatut Autor/allikas: Eneli Riim

11. Sügisandide näitus ja virtuaalne näitus (30.09.2024)

  • Tegevuse kirjeldus: Laste loomingu toetamine, kus siis lapsed kuu aja jooksul oma rühmades kunsti tegevustes, voolisid, maalisid vabatehnika ühistöödes kasutasid kas sügisande  või kujutasid oma loomingus sügisande, millest tekkis võimalus kõikidel kogukonna liikmetele kas siis lasteaia keskkonna seintel rühmas või eliis.ee ja fb rühma gruppides osa saada laste loomingu tulemustest. Eksponeeritud laste loovtööd, mis kajastasid sügisande, sügisele iseloomulikke looduslike materjalide kasutust

  • Seos KIK projektiga: Looduslike materjalide kasutamine kunstis ja loovuse propageerimine, et tõsta keskkonnateadlikkust.

  • Rohelise Kooli eesmärk: Loovuse arendamine ja loodusressursside väärtustamine igapäevaelus, perede kaasamine keskkonnategevustesse.

Foto: Perede erakogu


SEOSED TALLINNA ENDLA LASTEAIA KESKKONNATEGEVUSKAVAGA  2024-2027

  • Keskkonnateadlikkus: Lapsed õppisid loodushoidu ja säästvat tarbimist läbi tegevuste, mis keskendusid vee ja energia säästmisele, jäätmete sorteerimisele ning bioloogilise mitmekesisuse tundmaõppimisele. Töötoad ja õppekäigud aitasid neil paremini mõista, kuidas meie käitumine mõjutab loodust ja selle tasakaalu.

  • Loovus ja loodus: Loovate kunstitegevuste kaudu väljendasid lapsed looduse ilu ja aastaaegade muutusi. Loodusmaterjalide kasutamine aitas neil tajuda looduse muutlikkust ja väärtustada selle ilu.

  • Kogukonna kaasamine: Sügisandide näitus, Vanavanemate päev ja sügise pidulaud kaasasid vanemaid ja peresid, tugevdades kogukonna sidet ja tõstes nende teadlikkust loodusest ning selle hoidmise vajalikkusest. Lisaks aitasid need sündmused kasvatada laste austust kohaliku toidu ja loodusandide vastu.

Seosed KIK Projekti LOODUSLABOR eesmärkidega:

  • Jäätmete sorteerimine ja säästev tarbimine: Looduslabori jäätmete sorteerimise ja kompostimise töötoad aitasid lastel ja nende peredel õppida, kuidas kasutada loodusressursse säästlikult ja mõista, miks on oluline jäätmeid sorteerida ja kompostida.

  • Bioloogiline mitmekesisus ja looduse tundmaõppimine: Loodusmuuseumi ja loomaaia külastused, samuti looduses toimunud töötoad, keskendusid bioloogilisele mitmekesisusele. Lapsed said teadmisi nii seente, loomade kui ka mesilaste elutsüklist ja nende tähtsusest looduses.

  • Keskkonnasõbralik transport ja säästev eluviis: Vilistlane Raimond ja tema pere saabusid lasteaia sünnipäevale rongiga, mis näitas lastele ja peredele eeskuju säästlikust ja keskkonnasõbralikust liikumisest. Samuti propageeriti jalgsi liikumist ja ühistranspordi kasutamist linna- ja loodusreiside puhul.

TULEMUSNÄITAJAD:

  • Looduslabori töötoad: Septembrikuistes tegevustes osales kokku 500 inimest, sealhulgas lapsed, vanemad ja õpetajad.

  • Keskkonnaalased õppekäigud: Lapsed ja õpetajad külastasid looma-, botaanikaaeda ja loodusmuuseumi. Need tegevused andsid väärtuslikke teadmisi loodusest ja aitasid tugevdada sidet keskkonnaga, propageerides säästvat eluviisi.

  • Kogukonnaüritused: Vanavanemate päev ja sügise pidulaud tõid kokku 240 inimest, kus propageeriti kohaliku toidu kasvatamist ja mahetoidu väärtustamist.

Seosed ROHELISE KOOLI eesmärkidega:

  • Looduse ja kogukonna tähtsustamine: Kõik tegevused keskendusid laste keskkonnateadlikkuse kasvatamisele ja loovuse arendamisele. Looduse ja aastaaegade muutused olid läbiv teema, mis toetas laste sügavamat seost loodusega.

  • Keskkonnasõbralik transport ja linnakeskkonna tundmaõppimine: Mitmed septembrikuu tegevused toimusid linnaruumis, kus lapsed liikusid jala või kasutasid ühistransporti, nagu loomaaia külastus ja loodusmuuseumi seenenäitus. See rõhutas keskkonnasõbralikku liikumist ja andis lastele võimaluse kogeda loodust linna erinevates keskkondades.

Seosed ENDLA LASTEAIA ÕPPEKAVAGA:

  • Loodusõpetus ja loovus: Lapsed õppisid tundma looduse mitmekesisust ja väljendasid seda kunsti kaudu. Näiteks meisterdasid lapsed loodusest leitud materjalidest järjehoidjaid, tõrudest loomi ja kastanitest ehteid. Loodusmuuseumis tutvusid nad seente mitmekesisusega ja loomaaia külastusel said teadmisi loomade kohanemisest aastaaegade vahetumisega.

  • Projektõppe ja kultuuride lõiming: Õppekava projektõppe põhimõtete kohaselt olid kõik tegevused praktilised ja osaluslikud. Näiteks looduslabori meepäev ja mesitaru meisterdamine aitasid lastel mõista looduse ja mesilaste rolli keskkonna tasakaalus. 

  • Õueõpe ja keskkonnateadlikkus: Lapsed tegutsesid aktiivselt lasteaia õues, kus loodi uued liikumisvõimalused, nagu kõlkumisköied ja tasakaalulint. Need tegevused arendasid laste füüsilist 

Kokkuvõttes  - Endla LOODUSLABOR september 2024 Septembrikuu tegevused ja sündmused olid tihedalt seotud Endla Lasteaia õppekava, Rohelise Kooli ja KIK Looduslabori eesmärkidega. Läbi praktiliste tegevuste ja loovtegevuste õppisid lapsed tundma looduse mitmekesisust, aastaaegade muutusi ja keskkonnahoidu. Õppekäigud, looduslabori töötoad ja kunstiprojektid aitasid tõsta laste teadlikkust keskkonnasäästlikust eluviisist, sealhulgas jäätmete sorteerimisest, bioloogilise mitmekesisuse hoidmisest ja loodusressursside säästvast kasutamisest.

Kogukonna ja perede kaasamine andis lastele võimaluse kogeda loodust läbi ühiselt korraldatud tegevuste, näiteks sügise pidulaud, vanavanemate päev ja sügisandide näitus. Lisaks tugevdasid need sündmused perekondade ja kogukonna sidet, propageerides tervislikku ja loodussõbralikku eluviisi. Erinevad kultuurilised ja looduslikud tegevused, sealhulgas rahupäeva ja maailmakoristuspäeva tähistamine, süvendasid laste teadlikkust maailma mitmekesisusest ja ühise vastutuse olulisusest keskkonna hoidmisel.