Wednesday, January 29, 2020

7 Tallinna Kesklinna Lasteaeda korraldasid “Rõõmsa Roti Retke” Harku matkarajal

 Kesklinna seitsmel lasteaial on aastaid kestev väärtuspõhine koostöö, kus eelnevalt on liigutud väärtuste treppidel või antud välja väärtuste kalendrit, kaardistatud koduteid ja nüüd mindi koos “Rõõmsa Roti Retkele” Harku metsa.

Eesmärgiks väärtustada liikumist, loodust, mängu ja koostööd. Kõigi seitsme lasteaiaga koostöös:  Tallinna Sipsiku lasteaed, Tallinna Südamekese lasteaed, Tallinna Päikesejänku, lasteaed, Tallinna Liivalossi lasteaed, Tallinna Virmalise lasteaed, Tallinna Komeedi lasteaed ja Tallinna Endla lasteaed, sai kaardistatud matkarada ja jaotatud lõbusad tegevuskeskused, kus iga lasteaed jagas oma parimat looduse või liikumismängu. Tallinna Endla lasteaiast osales retkel Montessori rühm koos meie maja vabatahtlike Rolandi ja Kristinaga ning Grüüne. 

83116126_177104443520274_2763929575166574592_n.jpg

Ühine piknik koos kaasa toodud näksiga sai peetud kauni vaatega metsajärve kaldad, kus tulel küpsenud leib maitses paremini kui parim gurmeetoit.

Aitäh koostöö lasteaedade juhtidele “Rõõmsa Roti Retke” idee ja  korralduse eest! Ühised ettevõtmised aitavad kaasa meie MÕK’i tegevuste elavdamisele väärtustades tervise-teadlikke valikuid, rikastades Rohelise Kooli ettevõtmisi läbi laste päeva õnnestumise.

83161003_1059618524414609_7040748916354056192_n.jpg

Friday, January 3, 2020

Tallinna Endla lasteaed liitus Tervist Edendavate Lasteaedade võrgustikuga

 Endla lasteaed sai detsembris 2019 rõõmusõnumi osaliseks, kui selgus, et pärast teatud jõupingutusi on meid vastu võetud TEL (Tervist Edendavate Lasteaedade) võrgustikku.

Lasteaia tegevuskavades ja uues arengukavades oleme lähtunud TEL võrgustiku põhimõtetest ning oma tegevusi ning sündmuseid planeerides lähtume tervislikest valikutest ja anname endast kõik, et oleksime lastele parimad eeskujud enda valikutes ja tegudes. Nõnda ongi teoks saanud mitmed ettevõtmised, mis on inspireeritud TEL võrgustiku põhimõtetest, näiteks Rattapäeva korraldamine, tervisematkad looduses, heategevusliku eesmärgiga kontserdid, kus väärtustame vähem asju ning rohkem aega. Samuti kandis ka selle õppeaasta jõulukink tervist edendavat eesmärki - Endla lasteaia logoga ja nimeline veepudel, et keegi meist ei unustaks päeva jooksul piisavas koguses vett tarbida. Lasteaeda on tekkinud mitmeid terviseradu nii majja kui ka õuealale, et inspireerida lapsi liikuma. 

Tervist edendavate lasteaedade (TEL) võrgustikku kuuluvad vabatahtlikkuse alusel liitunud lasteaiad, kes lähtuvad oma tegevuses tervist edendava lasteaia põhimõtetest.

Tervist edendava lasteaia eesmärk on hoida ja tugevdada lapse tervist ning luua nii lastele kui personalile heaolu toetavad tingimused. See tähendab süsteemset ja järjepidevat arendustööd, mis lähtub hindamisel selgunud vajadustest. Lasteaed saab planeerida oma arengu- ja tegevuskavasse abinõud, mis aitavad edendada koostööd, kujundada toetavat psühhosotsiaalset ja füüsilist keskkonda, laste tervisekäitumist ning tõsta töötajate kompetentsust rahvatervise valdkonnas. 

Tervist Edendavate Lasteaedade võrgustikku kuulub ligi 300 liiget. Üle-eestilisse koostöövõrgustikku kuulub 19 paikkondlikku võrgustikku, mida koordineerivad ja nõustavad lasteaedade koordinaatorid.

Tervist Edendavate Lasteaedade võrgustiku areng sai alguse "Laste ja noorukite riikliku terviseprogrammi aastani 2005" alaprojektist „Tervist Edendav Lasteaed" (projekt lõppes aastal 2005). Projekti raames väljatöötatud tervist edendava lasteaia mudelis on arvesse võetud Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO), rahvusvaheliste tervisedenduse programmide ja võrgustike (The European Network of Health Promoting Schools, Tšehhi Vabariigi projekti „The Healthy Kindergarden") tõenduspõhiseid aluseid, soovitusi ning praktilisi kogemusi.